close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 grudnia 2018

  Prezydium Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP złożyło wizytę w Canberze i Melbourne w dniach 25-28 listopada 2018 r.

  Przewodnicząca Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej posłanka Elżbieta Stępień oraz wiceprzewodniczący Grupy posłowie Tomasz Latos i Grzegorz Długi spotkali się w Canberze z parlamentarzystami federalnymi, w tym przewodniczącym Australijsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Jasonem Falinskim oraz wiceprzewodniczącym Michaelem Danbym. Delegacja odbyła także rozmowy z przedstawicielami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu oraz Podkomisji ds. Handlu. W Melbourne polscy parlamentarzyści zostali przyjęci przez przewodniczącego izby wyższej Parlamentu Wiktorii Bruce’a Atkinsona, a następnie odbyli rozmowy z przewodniczącym Grupy Przyjaźni z Polską Nickiem Wakelingiem.

   

  Posłowie byli gośćmi honorowymi podczas Akademii upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanej w „Klubie Orła Białego” w Canberze przez Radę Organizacji Polonijnych na Terytorium Stołecznym przy wsparciu Ambasady. W uroczystości prezentującej polską historię, kulturę, sztukę i atrakcje turystyczne wzięli udział przedstawiciele australijskich władz federalnych i lokalnych, anglojęzyczna część Polonii oraz społeczność australijska. Zgromadzeni goście mogli podziwiać polskie tańce ludowe w wykonaniu dzieci z Grupy Tanecznej „Wielkopolska”, obejrzeć lekcję historii przygotowaną przez uczniów Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych w Canberze, wysłuchać koncertu fortepianowego utworów F. Chopina oraz dwóch specjalnie przygotowanych na tę uroczystość utworów skomponowanych przez australijskiego i polskiego kompozytora – "The Arrival" autorstwa dr Christophera Sainsbury oraz "Hastiludium" autorstwa dr Aleksandra Nowaka, jak również skosztować specjałów polskiej kuchni. Parlamentarzyści – wraz z liczną grupą Polonii – wzięli również udział w rocznicowej Mszy Św. w Polskim Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, odprawionej przez Nuncjusza Apostolskiego w Australii.

   

  Ponadto polscy parlamentarzyści wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. Henryka Sławika, przyznawanej przez działające w Australii Stowarzyszenie Polskich Żydów i Ich Potomków (ASPJ) w Melbourne. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia zostali: Prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii Marian Pawlik, jak również sama Federacja Organizacji Polskich w Wiktorii, a także (pośmiertnie) rodzina Andrew Koraba. Na zaproszenie ASPJ Ambasador RP w Australii wygłosił przy tej okazji wystąpienie na temat historii i perspektyw rozwoju dialogu polsko-żydowskiego. W uroczystości, która odbyła się w Muzeum Holokaustu w Melbourne, wzięli udział liczni przedstawiciele diaspory żydowskiej w Australii oraz mediów, a także reprezentanci organizacji polonijnych w Wiktorii.

   

  Relacja Sekcji Polskiej Radia SBS nt. uroczystości wręczenia Nagrody im. H. Sławika

   

  Przedstawiciele polskiego Sejmu spotkali się też z analitykami Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI) oraz przeprowadzili rozmowy na tematy gospodarcze z reprezentantami polonijnego biznesu w Australii oraz szefem Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji z Sydney Jakubem Wilhelmem. Delegacja spotkała się również z redaktorami „Tygodnika Polskiego”, dyrektorem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej dr Zdzisławem Derwińskim oraz wzięła udział w ceremoniach wręczenia odznaczeń państwowych przedstawicielom Polonii w Melbourne.

  Foto Andrzej Sikorski
  Foto Andrzej Sikorski

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: