close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 kwietnia 2019

  Ponad 150 przedstawicieli społeczności polskiej i węgierskiej w Australii wzięło udział w specjalnej uroczystości zorganizowanej 5 kwietnia 2019 r.

  Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzimy na przemian w ambasadach obu krajów. W tym roku gościliśmy uczestników obchodów w Ambasadzie RP w Canberze. Na zaproszenie Ambasadora Michała Kołodziejskiego, w uroczystości udział wziął Ambasador Węgier dr István Mikola, jak również nasi pozostali partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej – Ambasador Czech Tomáš Dub oraz Ambasador Słowacji Tomáš Ferko.

   

  W wydarzeniu uczestniczył także dr Ryszard Dzierzba, Wiceprezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii i Komandor Rajdu „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” oraz kilkudzięcioosobowa grupa uczestników rajdu, którzy wyruszyli z Sydney w kierunku Jindabyne i Góry Kościuszki w celu upamiętnienia 79. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 9. rocznicy tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Gościem specjalnym był John Rooney, Burmistrz Cooma, Jindabyne i Śnieżnego Regionu, przez które przebiega trasa rajdu.

   

  Podczas części oficjalnej uroczystości przemówienia wygłosili Ambasadorowie RP i Węgier oraz Komandor Rajdu dr Ryszard Dzierzba. W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne: Polskę reprezentował zespół „Wielkopolska” z Canberry, a stronę węgierską grupa „Gyöngyösbokréta”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: