close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 lutego 2019

  Wizyta oficjalna obejmowała ceremonię złożenia listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Petera M. Christiana oraz serię spotkań z przedstawicielami mikronezyjskich władz.

  12 lutego 2019 r. Ambasador Michał Kołodziejski, jako pierwszy polski ambasador w historii, złożył w Palikir – stolicy Sfederowanych Stanów Mikronezji listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Petera M. Christiana.

  Ambasador Kołodziejski spotkał się również m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych Lorinem S. Robertem, jak również Gubernatorem stanu Pohnpei Marcelo K. Petersonem.

  Nawiązanie w 2015 r. stosunków dyplomatycznych z Mikronezją jest rezultatem rosnącego zainteresowania Polski współpracą polityczno-gospodarczą z państwami pozaeuropejskimi.

  Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019, Polska jest zainteresowana współpracą z Mikronezją na forum ONZ na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa i stabilności oraz walki ze zmianami klimatycznymi, mającymi szczególne znaczenie dla wyspiarskich państw Pacyfiku. W czasie rozmów Ambasador wyraził podziękowanie za aktywny udział delegacji mikronezyjskiej w szczycie COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r.

   

  Podczas wizyty na Mikronezji Ambasador odwiedził też znajdujący się na wyspie Pohnpei pomnik Jana Kubarego (1846-96), polskiego podróżnika i etnografa, zasłużonego badacza Oceanii, który spędził w regionie większość swojego życia, osiadając w Mikronezji. Postać Kubarego jest znana wśród miejscowej ludności. Jego imieniem nazwano nowogwinejski szczyt, wyspę w atolu Ailinglapalap i nowe gatunki ptaków.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: