close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  Omówienie planów współpracy politycznej między Polską a Australią, wymiana opinii na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Azji oraz umocnienie więzi z Polonią australijską były głównymi celami wizyty Ministra Krzysztofa Szczerskiego w Australii, która miała miejsce w dniach 1-4 grudnia 2017 r. w Sydney i Canberze.

  Program wizyty obejmował spotkania robocze z Sekretarz Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT) panią Frances Adamson i Szefem Gabinetu Premiera panem Peterem Woolcottem, jak również kurtuazyjne spotkanie z Przewodniczącym Izby Reprezentantów Tony Smithem, w którym udział wzięli Przewodniczący Parlamentarnej Komisji do Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu Senator David Fawcett oraz Przewodniczący Australijsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Poseł Jason Falinski. Podczas spotkań Minister Szczerski zaprezentował główne elementy polityki zagranicznej i bezpieczeństwa RP, podkreślając koncepcję Trójmorza oraz kwestię promowania porządku międzynarodowego opartego na prawie podczas niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rozmówcy odnieśli się do  najważniejszych elementów „Białej Księgi dot. Polityki Zagranicznej Australii” opublikowanej 23 listopada br., zwracając szczególną uwagę na sytuację strategiczną w regionie Indo-Pacyfiku.

   

  Minister Szczerski uczestniczył również w briefingu dotyczącym stanu relacji UE-Australia z udziałem Szefa Delegatury UE w Canberze dr Michaela Pulcha i Ambasadora Estonii Andresa Ungi oraz dyskusji eksperckiej w prestiżowym Australijski Instytucie Polityki Strategicznej (ASPI) poświęconej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Azji.

   

  Program wizyty w Sydney obejmował głównie spotkania z miejscową Polonią podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Polskiej Szkole Dzielnic Północnych w North Ryde, Mszy św. w Sanktuarium Maryjnym w Marayong oraz w czasie Polskiego Festiwalu w Klubie Sportowym ‘Polonia’ w Plumpton.

  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: