close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 października 2017

  Wybitny polski pianista Andrzej Jagodziński wystąpi w Canberze wraz z sześcioosobowym zespołem z wyjątkowym koncertem najpiękniejszych piosenek patriotycznych i wolnościowych w jazzowych aranżacjach. Występ polskich artystów zainauguruje uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Koncert „W Hołdzie Wolności” organizowany jest przez Ambasadę RP we współpracy z Towarzystwem Polskiej Kultury w Wiktorii, które koordynuje trasę koncertową polskich muzyków w Australii obejmującą również Melbourne, Sydney i Brisbane. Podczas występu w Canberze Andzrzejowi Jagodzińskiemu towarzyszyć będą Anna Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska (śpiew), Janusz Strobel (gitara), Robert Majewski (Trąbka), Andrzej Łukasik (kontrabas) oraz Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja). W repertuarze znajdą się takie utwory jak „Deszcz, jesienny deszcz”, „Wojenko, wojenko”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Mury” i „Nie pytaj o Polskę”.

   

  Koncert odbędzie się w dniu 14 listopada 2017 r. o godzinie 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Ambasady RP w Canberze. Wstęp wolny. Potwierdzenie udziału prosimy przesyłać na adres  Canberra.RSVP@msz.gov.pl do dnia 10 listopada 2017 r.

   

  Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

   

   

  Andrzej Jagodziński, założyciel znanej na całym świecie formacji Andrzej Jagodziński Trio, jest z wykształcenia waltornistą, pianistą jazzowym, akordeonistą, kompozytorem, aranżerem i pedagogiem. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu „Złota Tarka” w 1979 r. Zdobył dwie prestiżowe nagrody polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”: w 1994 r. za płytę „Chopin” w kategorii „Jazzowa płyta roku” oraz w 2004 r. w kategorii „Jazzowy muzyk roku”. Grał i gra w różnych stylistycznie formacjach z czołowymi polskimi jazzmenami: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany oraz formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. W swej dotychczasowej karierze koncertował na całym świecie biorąc udział między innymi w takich imprezach muzycznych jak Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen w Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage oraz Istanbul International Festival. Międzynarodową sławę przyniosły Andrzejowi Jagodzińskiemu Trio aranżacje utworów Fryderyka Chopina, m. in. albumy „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes” oraz “Sonata b-moll”. Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m. in. Anetą Łastik, Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz i Januszem Szromem.

   

  Pierwszy koncert „W hołdzie wolności” odbył się 25 czerwca 2015 r. w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z okazji 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej. 6 listopada 2015 r. ukazała się płyta pod tym samym tytułem wydana przez Polskie Radio.

  AJ5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: