close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 listopada 2017

  Ponad 130 przedstawicieli Polonii z Canberry wzięło udział w koncercie „W Hołdzie Wolności” zorganizowanym w dniu 14 listopada 2017 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

  Rozpoczynając uroczystość, Chargé d`affaires a.i. Ambasady RP Piotr Buszta podkreślił w swoim okolicznościowym przemówieniu znaczenie przekazywania w okresie rozbiorów nowym pokoleniom Polaków przywiązania do języka i kultury narodowej dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Odniósł się również do ponad 160-letniej historii Polaków osiedlających się w Australii, którym przyświecał cel patriotyczno-duchowy nakazujący zachowania wierności polskiej kulturze, polskiemu językowi i polskim tradycjom. Przedstawiciel Ambasady zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie zbliżających się obchodów stulecia niepodległości informując jednocześnie o założeniach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2021.  Na zakończenie podziękował wszystkim organizacjom polonijnym z Australijskiego Terytorium Stołecznego za zaangażowanie w promocję pozytywnego wizerunku Polski w Australii oraz za aktywny udział w obchodach Święta Niepodległości w Canberze.

   

   Główną atrakcją uroczystości był koncert „W Hołdzie Wolności” w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego wraz z sześcioosobowym zespołem w składzie: Anna Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska (śpiew), Janusz Strobel (gitara), Robert Majewski (Trąbka), Andrzej Łukasik (kontrabas) oraz Czesław Bartkowski (perkusja). Repertuar koncertu, zorganizowanego w ścisłej współpracy z Towarzystwem Polskiej Kultury w Wiktorii i Nowej Południowej Walii na czele z panem Grzegorzem Machnackim, obejmował najbardziej znane utwory patriotyczne takie jak „Deszcz, jesienny deszcz”, „Wojenko, wojenko”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „czerwone maki na Monte Cassino”,  „Mury” i „Nie pytaj o Polskę” w nowoczesnych jazzowych aranżacjach. Trasa koncertowa polskich muzyków w Australii, obejmująca również koncerty w Melbourne, Sydney i Brisbane, współfinansowana jest przez Ambasadę RP w ramach budżetu na promocję.

  1
  10
  11
  3
  4
  5
  7
  8
  9
  13
  14
  15
  16
  17

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: