close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2017

  Uroczyste otwarcie wystawy, która zorganizowana została w Żydowskim Centrum Kultury i Bibliotece Narodowej Kadimah w Melbourne, miało miejsce w dniu w dniu 5 listopada 2017 r.

  W wydarzeniu udział wzięli m. in. pan Nick Wakeling Minister ds. Środowiska w „Gabinecie Cieni” w parlamencie stanowym Wiktorii reprezentujący Partię Liberalną, pani Pauline Rockman Współprzewodniczącą Żydowskiego Centrum Holokaustu w Melbourne, pan Izydor Marmur Przewodniczący Australijskiego Stowarzyszenia Polskich Żydów i Ich Potomków, pan Alex Dafner Sekretarz Centrum Kadimah, pan Piotr Buszta Chargé d`affaires a. i. Ambasady RP w Canberze, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: dr Mateusz Szpytma Z-ca Prezesa IPN, dr Rafał Leśkiewicz Dyrektor Biura Informatyki oraz pani Agnieszka Jędrzak Kierownik Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych, pan Marian Pawlik Prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii oraz przedstawiciele Komitetu Pilecki Projekt w składzie: pan Andrzej Nowak, pan Jacek Glinka, pan Andrzej Balcerzak, pan Wojciech Balcerzak oraz pan Bogdan Płatek.  

   

  Wydarzenie zainaugurowały oficjalne przemówienia Prezesa M. Pawlika, Prezesa M. Szpytmy, który odczytał okolicznościowy list Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, pana Zbigniewa Lemana uczestnika Powstania Warszawskiego reprezentującego Koło byłych żołnierzy AK w Melbourne oraz Chargé d`affaires Ambasady RP. W swoim liście do uczestników uroczystości Prezes Szarek podkreślił potrzebę popularyzacji informacji poza granicami Polski na temat skomplikowanych losów Polski i Polaków w XX wieku. Zwrócił również uwagę na bohaterską postawę Rotmistrza Witolda Pileckiego, jedynego „ochotnika do Auschwitz”, który podjął się bardzo ryzykownego zadania polegającego na zbieraniu dokładnych i wiarygodnych informacji o realizowanej przez hitlerowców polityce eksterminacji Narodu Żydowskiego. Z kolei przedstawiciel Ambasady RP zaakcentował heroizm działań polskiego bohatera narodowego i tragizm jego losów po zakończeniu wojnie. Zacytował również wypowiedź profesora Timothy Snyder`a z Uniwersytetu Yale, który komentując dokonania Rotmistrza stwierdził: „dobrowolne udanie się Witolda Pileckiego do obozu Auschwitz, a potem pozostawanie w nim przez prawie trzy lata było być może jednym z najbardziej bohaterskich czynów, jakich kiedykolwiek dokonano, ale nie był to jedyny dowód jego męstwa i nie z tego powodu stracił życie”.

   

  Ekspozycja, opracowana przez członków Komitetu Pilecki Projekt i pana Zbigniewa Lemana, poświęcona została w głównej mierze sylwetce Rotmistrza Pileckiego, jego uwięzieniu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, Raportowi W oraz aresztowaniu po wojnie przez Urząd Bezpieczeństwa. Część paneli dotyczyła również Powstania Warszawskiego i udziałowi w nim australijskiego żołnierza Edwarda Waltera Smitha. W ramach promocji postaci Rotmistrza Pileckiego i wiedzy na temat Powstania Warszawskiego rozdawane były materiały informacyjne opracowane przez Komitet Pilecki Projekt i IPN. Zaprezentowana została także rozszerzona edycja anglojęzycznego wydania Raportu W, w tłumaczeniu pani Evy Hussain, której kilka egzemplarz wraz z listem intencyjnym przekazanych zostało przedstawicielom władz Centrum Kadimah.

   

  Należy podkreślić, że wystawa zorganizowana została dzięki społecznej inicjatywie Komitetu Pilecki Projekt (Pilecki Project Committee) na czele z panem Andrzejem Nowakiem i panem Jackiem Glinką, we współpracy z Federacją Organizacji Polskich w Wiktorii, Kołem byłych żołnierzy AK w Melbourne, Ambasadą RP i Instytutem Pamięci Narodowej. Ambasada RP wsparła przedsięwzięcie finansowo w ramach funduszy na promocję.

   

  p10
  p11

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: