close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 września 2017

  Młody utalentowany pianista z USA zdobył pierwszą nagrodę w III edycji Australijskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który odbył się w Canberze w dniach 10-17 września 2017 r.

  W Konkursie, który po raz pierwszy został zorganizowany pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. Piotra Glińskiego, udział wzięło 12 młodych artystów z  Australii, Chin, Finlandii, Republiki Korei, Rosji, Singapuru, Ukrainy, USA, Wietnamu i Tajwanu. Podczas koncertu finałowego Edwin Kim zagrał przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego Acacia String Quartet, z gościnnym udziałem kontrabasisty Max`a McBride. Na podium znaleźli się również pianiści z Rosji i Singapuru – Konstantin Khachikyan i Shaun Choo. W skład jury weszły znane osobistości świata muzyki, związane z australijskimi i zagranicznymi uniwersytetami i szkołami muzycznymi: prof. Larry Sitsky, prof. Ewa Pobłocka, prof. Charles Bodman Rae, prof. Geoffrey Lancaster, Lucinda Collins, Ann Sleptsova i Stefan Casomenos. Pula nagród w tegorocznej edycji Konkursu wyniosła 40 tys. AUD.

   

  Ambasada RP już po raz trzeci zaangażowana była w organizację Konkursu Chopinowskiego w Canberze, sponsorując trzecią nagrodę w wysokości 5 tys. AUD oraz wspierając organizacyjnie i logistycznie wydarzenia promujące ten projekt, m. in. recital fortepianowy Łukasza Krupińskiego oraz uroczystą kolację „Polish Nostalgia” z muzyką Chopina zorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Chopina w Australii. Dzięki wsparciu projektu przez Instytut Adama Mickiewicza możliwe było zaproszenie do Australii prof. Ewy Pobłockiej, która była jednym z jurorów i której recital uświetnił uroczystość inaugurującą Konkurs w dniu 10 września br. III edycja projektu, wraz z towarzyszącymi wydarzeniami muzycznymi, w których łącznie wzięło udział kilkaset widzów, stanowiła bardzo dobrą okazję do popularyzacji w Australii wiedzy nt. Fryderyka Chopina i jego muzyki.

   

  Warto podkreślić, że organizacja Konkursu nie byłaby możliwa bez dużego wsparcia organizacyjnego, logistycznego i finansowego ze strony Towarzystwa Przyjaciół Chopina w Australii i Szkoły Muzycznej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, którzy byli głównymi organizatorami tego przedsięwzięcia, jak również ze strony Rady Organizacji Polskich w Australijskim Terytorium Społecznym, polonijnych wolontariuszy oraz licznych sponsorów. Duże wyrazy uznania należą się Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Chopina i generalnemu menadżerowi projektu p. Benjaminowi James, którego zaangażowanie i zdolności organizacyjne przyczyniły się w dużej mierze do sukcesu przedsięwzięcia.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: